| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Tagi
Blog zawiera pocztówki z niedawnych lat drugiej połowy XX wieku. Realny socjalizm razem z propagandą sukcesu, rodzący się kapitalizm a z drugiej strony przysłowiowa nutka nostalgii.
sobota, 07 kwietnia 2018
Wisła

Przekrój udostępnił swoje potężne archiwum w internecie. Zawsze najbardziej lubiłem w Przekroju ostatnią stronę "Rozmaitości". No i w jednym z numerów z roku 1962 można zobaczyć taki kwiatek:

Przekrój czasopismo Wisła żarty

Trochę poszukałem co to za dziwne kino, i okazało się, że obrazek jest rzeczywiście z Wisły, ale przedstawia zbudowany przed wojną park kąpielowy. Więcej informacji znajdziemy w witrynie iplywamy.pl, skąd zaczerpnąłem reprodukcję widokówki w lepszej jakości:

Wisła park kąpielowy widokówka

Park kąpielowy
(1962)

08:00, zurlopu , inni
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 18 listopada 2012
Gliwice

Jak to czasami warto sprawdzić źródła. Według jednej z allegrowskiej aukcji poniższa pocztówka miała przedstawiać Katowice. Pogląd ten został zdecydowanie obalony na górnośląskim forum.gkw24.pl skąd zresztą zacytowałem opis pocztówki:

Gliwice Miejska Rada Narodowa

Widoczny budynek przebudowany zaraz po wojnie. Mieściła się tam wtedy Miejska Rada Narodowa czyli dzisiejszy Urząd Miejski, Zarząd Ciężkiej Syntezy Organicznej oraz inne instytucje a z tyłu na parterze Klub Międzynarodowej Prasy i Książki. Przed budynkiem, za drzewami, widoczny pomnik-fontanna ze słynnymi trzema faunami. Nad drzewami w oddali widoczna wieża kościoła na gliwickiej starówce. Na przednim planie skrawek ulicy Zwycięstwa, "jedynaczki" gliwickiej, i most na Kłodnicy. Parking przed budynkiem jeszcze pusty - szczęśliwa epoka, gdy po całym mieście wszyscy chodziliśmy pieszo poza liniami tramwajowymi 1,2 i 4 - do Kąpieliska Leśnego, na lotnisko za Trynkiem, do Operetki i dalej na pola spacerowo-miłosne za Sikornikiem, na wielkie błonia za stadionem na Kujawskiej, na Żerniki za drewnianą wieżą.
(1966)

Tagi: gliwice
14:41, zurlopu , inni
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 27 października 2011
Toruń

Widokówki to często stosowany sposób na dokumentowanie rozmaitych pasji - niedawno pisałem o neonach. Dziś wspomnę o serwisie gnomonika.pl opisujący zegary słoneczne. Trafiłem tam przypadkiem i nawet nie wiedziałem, że w Polsce jest ich aż tyle. I pomimo to, że nie interesuję się tego typu "urządzeniami" to z ciekawością poczytałem to i owo w tym portalu.

A przy okazji: Tego typu wzornictwo niezwykle mi się podoba, a niewiele takich obiektów można dziś spotkać.

Toruń Aula Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Zegar słoneczny z mozaiką (proj. S. Knapp) na auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Słoneczniki - zdjęcie
(1978, J. Chojnacki, A. Zborski)

Tagi: Toruń
11:15, zurlopu , inni
Link Komentarze (2) »
środa, 12 października 2011
Radom

Przywołałem ostatnio forum www.neony.fora.pl, ale obrazek nie pokazywał neonów w pełnej krasie. Dziś "nadrabiam" zaległość i prezentuję nocne życie z widokówki cytowanej na tej stronie:

Radom ul. Moniuszki

Ulica S. Moniuszki
(fot. P. Krassowski)

Tagi: Radom
13:36, zurlopu , inni
Link Komentarze (1) »
sobota, 08 października 2011
Dębica

Przeglądając internet w poszukiwaniu neonów, by pokazać je mojemu potomkowi (jego nowa pasja), trafiłem na www.neony.fora.pl, gdzie oprócz współczesnych zdjęć znaleźć można pocztówki dokumentujące przeszłość. Poniżej jedna z kartek opatrzona komentarzem: Fascynuje mnie słowo "kaprys", zwłaszcza jako nazwa sklepu w którym pewnie nic nie ma.

Dębica ul. Rzeszowska

ul. Rzeszowska
(1974)

Tagi: Dębica
09:46, zurlopu , inni
Link Komentarze (2) »
środa, 13 lipca 2011
Olkusz

Na zakończenie prezentacji portalu Fotopolska malowniczy skok do basenu.

Olkusz - pocztówka

Miasto w woj. katowickim (w latach 1975-1998 - przyp. W.G.), na szlaku turystycznym Orlich Gniazd. Kościół z XIV-XVII wieku. Rynek. Basen kąpielowy. Osiedle mieszkaniowe.
Fotopolska - zdjęcie
(1977, fot. F. Zwierzchowski, T. Zagoździński, A. Szymański)

Tagi: olkusz
05:30, zurlopu , inni
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 12 lipca 2011
Tarnobrzeg

Kolejny obrazek z Fotopolski, tym razem z miejskim klimatem, aż żal nie pokazać.

Tarnobrzeg ul. Wyspiańskiego

Ulica S. Wyspiańskiego
Fotopolska - zdjęcie
(1976 fot. K. Kaczyński)

Tagi: tarnobrzeg
07:09, zurlopu , inni
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 04 lipca 2011
Nowy Dwór Mazowiecki

Głowny autor wspomnianego już przez mnie portalu wroclaw.hydral.com.pl postanowił rozszerzyć działalnośc na całą Polskę i dzięki temu mamy teraz ambitną w zamierzeniu stronę: "Polska na fotografii". Zdaje się, że na razie Dolny Śląsk jest najmocniej udokumentowany, ale stopniowo rośnie baza i innych rejonów. Widokówki w tym zbiorze mają swój spory udział. Poniżej obrazek, który ktoś skomentował następująco: Doprawdy wspaniała pocztówka, bardziej nieciekawych miejsc już chyba nie dało się znaleźć!

Nowy Dwór Mazowiecki pocztówka

Skwer przy ulicy Warszawskiej, przychodnia rejonowa, Technikum Chemiczne.
Fotopolska - zdjęcie
(lata 80-te)

piątek, 07 maja 2010
Rzeszów / Moje widokówki - Podkarpacie (blog)

"Moje widokówki - Podkarpacie" (http://viewcardsworld.blogspot.com/) to imponujący zbiór widokówek w dość szerokim przedziale czasowym, prezentujący rozmaite miejsca tego rejonu Polski. Autorem jest (chyba, ale głowy nie dam) ta sama osoba, która popełniła już dwa, wcześniej wspomniane, blogi ("Ludzie listy i widokówki piszą" i "Piękna nasza Polska cała"). Jako przykład wybrałem przeuroczy widoczek z legendarnym już saturatorem.

Rzeszów Dom Kultury WSK

Dom Kultury WSK
(1978)

Tagi: Rzeszów
11:23, zurlopu , inni
Link Komentarze (1) »
czwartek, 06 maja 2010
Moje pocztówki (blog)

Festiwal blogów cd. Zaglądamy do Agnieszki na "Moje Pocztówki" (http://moje-pocztowki.blogspot.com). Wśród wielu współczesnych widokówek z całego swiata (autorka zajmuje się tzw. postcrossingiem) znajdziemy również te sprzed kilku dekad. Nawet taką:

Prosiaczek film Miś Usztek

Postacie z fimu "Miś Uszatek"
Prosiaczek

Blogerka zagląda czasami na drugą stronę kartek i dzięki temu możemy zobaczyć, jak pisze, "dziwne wręcz śmieszne pieczątki".

pieczątka na widokówce

Tagi: dziwności
06:27, zurlopu , inni
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2