| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Tagi
Blog zawiera pocztówki z niedawnych lat drugiej połowy XX wieku. Realny socjalizm razem z propagandą sukcesu, rodzący się kapitalizm a z drugiej strony przysłowiowa nutka nostalgii.
piątek, 15 lutego 2019
Nad Zalewem Wiślanym

Klasyk, jeśli chodzi o pocztówki, czyli albumik "Pogoda ładna" prezentuje wyjątkowe zdjęcia. Tak wyjątkowe, że można mieć wątpliwości czy rzeczywiście trafiły do obiegu jako widokówki. Już kilka fotek z albumu rozpoznałem w prezentowanych na blogu zasobach widokówkowych. Dziś kolejna kartka i to od razu z dwoma zdjęciami z "Pogody ładnej". Dla porównania zeskanowałem dwie strony z książki i... może specjaliści od praw autorskich czy wydawniczych mnie za to nie ukażą :).

Nad Zalewem Wiślanym pocztówka

Suchacz - na Zalewie Wiślanym. Kąty Rybackie - ośrodek wypoczynkowy Fabryki Naczyń Emaliowanych. Krynica Morska - przystań statków Żeglugi Gdańskiej. Kadyny - dąb im. Jana Bażyńskiego (zabytek przyrody). Tolkmicko - domy rybackie przy ul. Kościelnej (poł XIX wieku). Frombork - katedra z XIV w.
(1977, fot. S. R. Sadowski)

I obiecane dwa obrazki z album M. Długosza (nr 36 i 116)

Kąty Rybackie widokówka

Kąty Rybackie
Ośrodek wypoczynkowy Fabryki Naczyń Emaliowanych
(1977, fot. S. Sadowski)

Kadyny Dąb Bażyńskiego widokówka

Kadyny
Dąb Bażyńskiego
(1977, fot. S. Sadowski)

sobota, 07 kwietnia 2018
Wisła

Przekrój udostępnił swoje potężne archiwum w internecie. Zawsze najbardziej lubiłem w Przekroju ostatnią stronę "Rozmaitości". No i w jednym z numerów z roku 1962 można zobaczyć taki kwiatek:

Przekrój czasopismo Wisła żarty

Trochę poszukałem co to za dziwne kino, i okazało się, że obrazek jest rzeczywiście z Wisły, ale przedstawia zbudowany przed wojną park kąpielowy. Więcej informacji znajdziemy w witrynie iplywamy.pl, skąd zaczerpnąłem reprodukcję widokówki w lepszej jakości:

Wisła park kąpielowy widokówka

Park kąpielowy
(1962)

08:00, zurlopu , inni
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 18 listopada 2012
Gliwice

Jak to czasami warto sprawdzić źródła. Według jednej z allegrowskiej aukcji poniższa pocztówka miała przedstawiać Katowice. Pogląd ten został zdecydowanie obalony na górnośląskim forum.gkw24.pl skąd zresztą zacytowałem opis pocztówki:

Gliwice Miejska Rada Narodowa

Widoczny budynek przebudowany zaraz po wojnie. Mieściła się tam wtedy Miejska Rada Narodowa czyli dzisiejszy Urząd Miejski, Zarząd Ciężkiej Syntezy Organicznej oraz inne instytucje a z tyłu na parterze Klub Międzynarodowej Prasy i Książki. Przed budynkiem, za drzewami, widoczny pomnik-fontanna ze słynnymi trzema faunami. Nad drzewami w oddali widoczna wieża kościoła na gliwickiej starówce. Na przednim planie skrawek ulicy Zwycięstwa, "jedynaczki" gliwickiej, i most na Kłodnicy. Parking przed budynkiem jeszcze pusty - szczęśliwa epoka, gdy po całym mieście wszyscy chodziliśmy pieszo poza liniami tramwajowymi 1,2 i 4 - do Kąpieliska Leśnego, na lotnisko za Trynkiem, do Operetki i dalej na pola spacerowo-miłosne za Sikornikiem, na wielkie błonia za stadionem na Kujawskiej, na Żerniki za drewnianą wieżą.
(1966)

Tagi: gliwice
14:41, zurlopu , inni
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 27 października 2011
Toruń

Widokówki to często stosowany sposób na dokumentowanie rozmaitych pasji - niedawno pisałem o neonach. Dziś wspomnę o serwisie gnomonika.pl opisujący zegary słoneczne. Trafiłem tam przypadkiem i nawet nie wiedziałem, że w Polsce jest ich aż tyle. I pomimo to, że nie interesuję się tego typu "urządzeniami" to z ciekawością poczytałem to i owo w tym portalu.

A przy okazji: Tego typu wzornictwo niezwykle mi się podoba, a niewiele takich obiektów można dziś spotkać.

Toruń Aula Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Zegar słoneczny z mozaiką (proj. S. Knapp) na auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Słoneczniki - zdjęcie
(1978, J. Chojnacki, A. Zborski)

Tagi: Toruń
11:15, zurlopu , inni
Link Komentarze (2) »
środa, 12 października 2011
Radom

Przywołałem ostatnio forum www.neony.fora.pl, ale obrazek nie pokazywał neonów w pełnej krasie. Dziś "nadrabiam" zaległość i prezentuję nocne życie z widokówki cytowanej na tej stronie:

Radom ul. Moniuszki

Ulica S. Moniuszki
(fot. P. Krassowski)

Tagi: Radom
13:36, zurlopu , inni
Link Komentarze (1) »
sobota, 08 października 2011
Dębica

Przeglądając internet w poszukiwaniu neonów, by pokazać je mojemu potomkowi (jego nowa pasja), trafiłem na www.neony.fora.pl, gdzie oprócz współczesnych zdjęć znaleźć można pocztówki dokumentujące przeszłość. Poniżej jedna z kartek opatrzona komentarzem: Fascynuje mnie słowo "kaprys", zwłaszcza jako nazwa sklepu w którym pewnie nic nie ma.

Dębica ul. Rzeszowska

ul. Rzeszowska
(1974)

Tagi: Dębica
09:46, zurlopu , inni
Link Komentarze (2) »
środa, 13 lipca 2011
Olkusz

Na zakończenie prezentacji portalu Fotopolska malowniczy skok do basenu.

Olkusz - pocztówka

Miasto w woj. katowickim (w latach 1975-1998 - przyp. W.G.), na szlaku turystycznym Orlich Gniazd. Kościół z XIV-XVII wieku. Rynek. Basen kąpielowy. Osiedle mieszkaniowe.
Fotopolska - zdjęcie
(1977, fot. F. Zwierzchowski, T. Zagoździński, A. Szymański)

Tagi: olkusz
05:30, zurlopu , inni
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 12 lipca 2011
Tarnobrzeg

Kolejny obrazek z Fotopolski, tym razem z miejskim klimatem, aż żal nie pokazać.

Tarnobrzeg ul. Wyspiańskiego

Ulica S. Wyspiańskiego
Fotopolska - zdjęcie
(1976 fot. K. Kaczyński)

Tagi: tarnobrzeg
07:09, zurlopu , inni
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 04 lipca 2011
Nowy Dwór Mazowiecki

Głowny autor wspomnianego już przez mnie portalu wroclaw.hydral.com.pl postanowił rozszerzyć działalnośc na całą Polskę i dzięki temu mamy teraz ambitną w zamierzeniu stronę: "Polska na fotografii". Zdaje się, że na razie Dolny Śląsk jest najmocniej udokumentowany, ale stopniowo rośnie baza i innych rejonów. Widokówki w tym zbiorze mają swój spory udział. Poniżej obrazek, który ktoś skomentował następująco: Doprawdy wspaniała pocztówka, bardziej nieciekawych miejsc już chyba nie dało się znaleźć!

Nowy Dwór Mazowiecki pocztówka

Skwer przy ulicy Warszawskiej, przychodnia rejonowa, Technikum Chemiczne.
Fotopolska - zdjęcie
(lata 80-te)

piątek, 07 maja 2010
Rzeszów / Moje widokówki - Podkarpacie (blog)

"Moje widokówki - Podkarpacie" (http://viewcardsworld.blogspot.com/) to imponujący zbiór widokówek w dość szerokim przedziale czasowym, prezentujący rozmaite miejsca tego rejonu Polski. Autorem jest (chyba, ale głowy nie dam) ta sama osoba, która popełniła już dwa, wcześniej wspomniane, blogi ("Ludzie listy i widokówki piszą" i "Piękna nasza Polska cała"). Jako przykład wybrałem przeuroczy widoczek z legendarnym już saturatorem.

Rzeszów Dom Kultury WSK

Dom Kultury WSK
(1978)

Tagi: Rzeszów
11:23, zurlopu , inni
Link Komentarze (1) »
 
1 , 2 , 3