| < Marzec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Tagi
Blog zawiera pocztówki z niedawnych lat drugiej połowy XX wieku. Realny socjalizm razem z propagandą sukcesu, rodzący się kapitalizm a z drugiej strony przysłowiowa nutka nostalgii.
Kategorie: Wszystkie | abałt | extrasy | inni | korespondencja | na rynku | widokówki | z urlopu
RSS
sobota, 17 marca 2018
Kosmoauta M. Hermaszewski

Niby przeszłość, a w ostatnich dniach, znów dała znać o sobie. Kartka znaleziona na aukcji.

Kosmonauta Hermaszewski pocztówka

Płk Piotr Klimuk z żoną Lilią i synem Miszą oraz mjr dypl. pilot Mirosław Hermaszewski z żoną Emilią, synem Mirosławem i córeczką Emilią w miasteczku kosmonautów - Gwiezdnym.
(1978, fot. I. Sobieszczuk)

piątek, 08 sierpnia 2014
Autobus H9

Żeby nie odbiegać od tematu motoryzacji, dziś reklamówka/zdjęcie/pocztówka przedstawiająca Autosan H9. Z opisu (jednak to bardziej reklamówka niż pocztówka, choć przy typowych prospektach, wygląda wyjątkowo biednie) dowiemy się kto jest producentem, a kto eksporterem.

Autosan H9

Exporter:
POL-MOT, Warszawa, Stalingradzka 23, POLAND
Maker:
Sanocka Fabryka Autobusów
Sanok
POLAND
(lata 70-te)

środa, 08 sierpnia 2012
Reklama sklepu

Pomimo, że na blogu można zobaczyć przede wszystkim lata PRLu, to od czasu do czasu sięgam do lat 90-tych, które dla wielu również stanowią już zamierzchłą historię. Dziś pora na reklamę sklepu. Pocztówki od dawna pełnią rolę reklamówek. Po raz pierwszy z kartkami "sklepowymi", co to klient może sobie taką wziąć i wysłać z pozdrowieniami do kolegi, spotkałem się gdzieś w połowie lat 90-tych. Zachowałem sobie klika takich kartek, poniżej pokazuję dwie z nich:

Spodnie Lee pocztówka

Spodnie Lee
(lata 90-te)

Spodnie Lee pocztówka

Spodnie Lee
(lata 90-te)

poniedziałek, 14 marca 2011
Miliarder

Radosne lata 90-te, szybkie kariery, szybkie fortuny, bierzemy los we własne ręce. Każdy musi spóbować jak to jest być kapitalistą. Na przykład taka gazeta "Miliarder". Dziś numer nie do powtórzenia - mało kto zgodziłby się na oddanie gazecie kompletu danych osobowych. Szczególnie na karcie pocztowej ;)

Miliarder kartka pocztowa

kartka na kupony konkursowe
(lata 90-te)

piątek, 14 stycznia 2011
Jarocin

Jeszcze jedna kartka z lat posocjalistycznych, a dokładniej reklamówka antyalkoholowa. Imprezy masowe powoli przestają być amatorskie (jak te z lat 80-tych).

Jarocin 94

Jarocin antyalkoholowy

(1994)

Tagi: jarocin
06:40, zurlopu , extrasy
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 10 stycznia 2011
Wrocław

Dziś jedna z nielicznych na moim blogu kartek z czasów cokolwiek współczesnych. Reklamuje znany niegdyś klub jazzowy we Wrocławiu.

Wrocław klub Rura

Jazz Klub "Rura"
(lata 90-te, fot. J. Bortkiewicz)

Tagi: Wrocław
06:39, zurlopu , extrasy
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 06 kwietnia 2009
Z powinszowaniem imienin

Nie dam się pokroić za tę informację - podobno kiedyś można było nagrać swoje życzenia i umiescić na "swojej" pocztówce dźwiękowej, razem z "normalną" piosenką. Czy ta jest właśnie taka? Nie wiem. Ale już chyba nie sprawdzę. Nawet jak kupię sobie jakiś gramofon, to szkoda mi będzie katować go taką "płytą".

Pocztówka dźwiękowa

Pocztówka dźwiękowa

Obraz Edmunda Burke
(kartka z 1966, nagranie przełom lat 60/70)

piątek, 03 kwietnia 2009
"Tysiące świateł"

Pocztówki dźwiękowe, wbrew swej nazwie, nie za bardzo nadawały się do wysyłania pocztą i były raczej namiastką przemysłu płytowego, którego przecież w socjalistycznej Polsce prawie nie było (złośliwi mówią, że dziś w kapitalistycznej Polsce nie jest lepiej, jeśli chodzi o wysokość nakładów). Czasami zdarzały się jednak okazy, które z racji formatu rzeczywiście można było wysłać pocztą. 

Pocztówka dźwiękowa

Pozostaje pytanie dlaczego zalaminowano radziecką widokówkę? Według mnie są dwie możliwe odpowiedzi: Po pierwsze cena - być może taniej było zakupić spory zbiór kartek za wschodnią granicą (widokówki krajowe kosztowały w latach 70-tych kilka złotych, kiedy np. bułka 50 groszy). Po drugie, wśród krajowych kartek nie było zbyt wiele takich, które z racji zawartości mogłyby być sprzedawane w każdym rejonie kraju - zwykle przedstawiały konkretny widoczek np. z Tatr.

Pocztówka dźwiękowa Tysiące świateł

Obraz M. Sidorowa "Nie ucieknie" (na radzieckiej widokówce)
(lata 60-te lub 70-te)

wtorek, 31 marca 2009
Bałtyk

Ostatni dzień przed feriami. Frekwencja jakaś słaba. Środek zimy. Nie zastanawiając się wiele piszemy kartkę z wakacji...  letnich. Jeśli nie wiecie co znaczy tytuł "satelita", to informuję, że to po łacinie "członek straży przybocznej", ale w klasie tłumaczyliśmy to sobie jako "towarzysz".

Bałtyk

Pocztówka z wakacji

(1986, fot. J. Makarewicz)