| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Tagi
Blog zawiera pocztówki z niedawnych lat drugiej połowy XX wieku. Realny socjalizm razem z propagandą sukcesu, rodzący się kapitalizm a z drugiej strony przysłowiowa nutka nostalgii.

Wpisy z tagiem: wałbrzych

poniedziałek, 08 listopada 2010
Wałbrzych

Wbrew opisowi, że na blogu znajdziemy "rodzący się kapitalizm", jakoś mało tu widokówek z tego okresu. Żeby to nadrobić, dziś jedna z prób zagospodarowania pocztówkowego rynku przez prywatne firmy (ta akurat nazywa się "Bartek"). Co ciekawe widokówka nie przypomina dzisiejszych zbajerowanych obrazków i estetycznie tkwi raczej w poprzedniej epoce.

Wałbrzych pocztówka

Miasto wojewódzkie (ok. 140 tys. mieszkańców) nad rzeką Pełcznicą w Sudetach Środkowych.
Ratusz. Hotel "Sudety". Dworzec kolejowy Wałbrzych Miasto.
(1995, fot. B. Ranowicz)

piątek, 26 marca 2010
Woj. wałbrzyskie / Wałbrzych.

W ramach prezentacji wyrobów "pocztówkopodobnych" od dziś obrazki z harominijkowego wydawnictwa z mini-pocztówkami. Zestaw prezentuje serię widoczków z województwa wałbrzyskiego. Wydawnictwo pochodzi z roku 1978 i zostało wydane przez KAW. Kosztowało wtedy 20 złotych. Na okładce umieszczono Wałbrzych.

Wałbrzych Piaskowa Góra

Stolica województwa, największy ośrodek przemysłowy Dolnego Śląska i główny ośrodek górniczy  Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego.  Duże kopalnie węgla kamiennego "Thorez", "Wałbrzych" i "Victoria", huta żelaza "Karol", huta szkła "Wałbrzych", zakłady porcelany stołowej "Krzysztof" i "Wałbrzych" oraz wiele innych zakładów przemysłowych. W Wałbrzychu działają dwa teatry i Filharmonia Wałbrzyska. Muzeum Regionalne posiada interesujące zbiory z dziedziny geologii, historii miasta i górnictwa węglowego.
Na zdjęciu: fragment dzielnicy mieszkaniowej Piaskowa Góra
(1978, fot. K. Jabłoński)

wtorek, 04 sierpnia 2009
Wałbrzych - Lubiechów

Idealne miejsce na niedzielne popołudnie.

Lubiechów palmiarnia

Palmiarnia założona w latach 1911-1914. Hoduje się w niej egzotyczne rośliny strefy gorącej całego świata: palmy, drzewa kakaowe i bananowe, eukaliptusy, agawy, storczyki i gerbery. Ściany palmiarni wyłożono od wewnątrz lawą wulkaniczną sprowadzoną z Sycylii.
(1984, fot. L. Surowiec - KAW)

poniedziałek, 28 kwietnia 2008
Wałbrzych

Aż trudno sobie wyobrazić, że takie ładne, górskie miasteczko, to jeden z większych ośrodków przemysłowych tamtych czasów.

Wałbrzych widokówka

Miasto położone w kotlinie Gór Wałbrzyskich nad  Pełcznicą i Ogorzelcem. Już w XII w. istniała tu słowiańska osada leśna, potem gród warowny zbudowany przez księcia świdnickiego Bolka I Prawa miejskie przed 1426 r. Pierwsze wiadomości o wydobywaniu rud srebra i ołowiu pochodzą z XIV w, a o górnictwie węglowym z XVI w. W ciągu wieków Wałbrzych stał się też dużym ośrodkiem tkactwa. W XIX w. oprócz przemysłowej eksploatacji węgla powstały fabryki porcelany - "Krzysztof", "Wałbrzych". Obecnie po modernizacji i rozbudowie miasto jest drugim co do wielkości ośrodkiem przemysłowym na Dolnym Śląsku, a także oświatowym i kulturalnym.
(1992, fot. L Surowiec KAW)

piątek, 07 grudnia 2007
Wałbrzych

Kiedyś usłyszałem, że nikt nie może używać znaku czerwonego krzyża oprócz organizacji czerwonokrzyskich. A karetki pogotowia? Wciąż nie mogłem sobie przypomnieć, czy w zamierzchłej przeszłości nie były oznaczane tym symbolem? Na dzisiejszej reprodukcji widać to czerwono na białym.

Ul. Słowackiego, pl. Grunwaldzki
Ze zbiorów born7 - aukcja
(1977)

czwartek, 06 grudnia 2007
Wałbrzych

Wśród pocztówkowych aukcji internetowych, 99,9% sprzedawców prezentuje kiepskie reprodukcje. Niektórzy z nich starają się jednak pozbyć mory i zaprezentować obrazek w jakiejś rozsądnej rozdzielczości. Takie wyjątki godne są reklamy, choćby na niniejszym blogu :) 

Rynek
Ze zbiorów born7 - aukcja .
(1977)

wtorek, 04 grudnia 2007
Wałbrzych

Dzień Górnika. Obchodzony do dziś, oczywiście tam gdzie istnieje jakieś górnictwo. Tam skąd pochodzi widokówka (z kolekcji niejakiego born7) górnictwa już nie ma, jeśli nie liczyć biedaszybów. 

Kopalnia "Thorez".
Ze zbiorów born7 - aukcja
(1977)